Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Aktualności
Aktualności

O nas

Aktualności

Dnia 24.09.2021 miała miejsce transmisja on-line z Małopolskiej Nocy Naukowców na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej.

Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych Politechniki Krakowskiej posiada jedyny w Polsce najnowszy na rynku model komory do przyspieszonych badań starzeniowych Xe-3 HSE firmy Q-Sun z siedziba główną w Cleveland, Ohio, USA.

abc

Pracownik naszego Laboratorium, mgr inż. Damian Brewczyński kilka dni temu rozpoczął produkcję przyłbic ochronnych dla służb medycznych z Krakowskich szpitali. Na początku skupiliśmy się na optymalizacji projektu aby maksymalnie skrócić czas druku przy utrzymaniu wszystkich cech użytkowych i ergonomicznych (obecna wersja v6DB).

9 marca przperowadzone zostały warsztaty dla studentów kierunku lekarskiego Uniwersytety Jagiellońskiego Collegium Medicum i miały na celu zaznajomienie studentów z tematyką medycyny ratunkowej w warunkach takich jak: niska temperatura otoczenia czy silny wiatr. Głownym zagadnieniem było właściwe postępowanie w celu optymalnej pomocy pacjentowi w hipotermii. Zajęcia odbyły się w formie praktycznej.

Zespół Stowarzyszenia Oswajamy Żywioły w dniu 7 marca w komorze termoklimatycznej LBTiMR przeprowadził szkolenie w morsowaniu dla morsów w temperaturze otoczenia oscylującej w okolicy -50st. C.

W dniu 06.03.2020 miało miejsce szkolenie z zasad prawidłowej opieki nad poszkodowanymi w hipotermii, w którym uczestniczyli ratownicy górscy. W temperaturze obniżonej do -25st. C przeprowadzone zostały warsztaty na temat problemów pojawiajacych się w trakcie ratowania ludzi znajdujących się w stanie hipotermii, po czym przystąpiono do zrealizowania ratunkowej akcji symulacyjnej w warunkach deszczu, silnego wiatru oraz niskiej temperaturze.

 
 

Drukowane przyłbice dla medyków

Mgr inż. Damian Brewczyński rozpoczął produkcję przyłbic ochronnych dla służb medycznych z Krakowskich szpitali. Projekt (wersja v6DB) został zoptymalizowany celem maksymalnego skrócenia czasu druku z utrzymaniem wszystkich cech użytkowych i ergonomicznych. Pliki stl. wraz z instrukcjami druku i montażu można uzyskać na licencji OpenSource u projektanta Damiana Brewczyńskiego pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Badania klimatyczne

Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych posiada największą w Polsce komorę termoklimatyczną i kontynuuje realizowane na Politechnice Krakowskiej od lat 70-tych badania maszyn i urządzeń w ekstremalnych warunkach

Baza laboratoryjna

Prace naukowo-badawcze i działalność dydaktyczna realizowane są przez doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę pracowników przy wykorzystaniu laboratoriów takich jak: komora termoklimatyczna, laboratorium napędów i sterowania hydraulicznego i pneumatycznego, systemów transportu bliskiego, teorii mechanizmów i maszyn oraz wibroakustyki

Koło Naukowe

Zakres działalności merytorycznej Studenckiego Koła Naukowego Systemów i Urządzeń Transportu Bliskiego ukierunkowany jest w szczególności na zagadnienia projektowania kontrukcji współczesnych systemów tranportu bliskiego, eksploatacji oraz dozoru technicznego tych systemów, a także diagnostyki technicznej urzadzeń transportowych

Akredytacja PCA i OiB

Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych jest jednostką badawczą posiadającą akredytację OiB (obronności i bezpieczeństwa udzieloną przez Ministra Obrony Narodowej w zakresie nr 55/MON/2018, jak również wydany przez Polskie Centrum Akredytacji certyfikat akredytacji nr AB 1678

Projekt VR

W 2017 i 2018 r. Valerjan Romanovski, kilkukrotny rekordzista w jeździe na rowerze trenował w komorze termoklimatycznej przed ustanowieniem nowych rekordów Guinessa na Syberii w Rosji

Szkolenia ratowników

Od 2018 r. Laboratorium uczestniczy w cyklu szkoleń przeznaczonych dla zawodowych ratowników medycznych "Zaawansowane zabiegi ratunkowe poszkodowanych w hipotermii". Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO WER 2014 - 2020

Specjalności

Na Wydziale Mechanicznym PK Laboratorium prowadzi dwie specjalności: Sterowanie i Monitoring Maszyn i Urządzeń (kierunek Automatyka i Robotyka), Automatyzacja Logistycznych Systemów Transportowych (kierunek Inzynieria Środków Transportu)

Zachar OFF

Praktyczny test zimowych paliw Circle-K w LBT! Testy zostały przeprowadzone pod okiem AutoCentrum.pl. Relację opracował i przedstawił ZacharOFF.